להגיע לבנית הבית ב’פול רייס’ לבית מושלם או להתחשב במציאות? // הרב מנחם קעניג

כשהייתי בקבוצה, לפני ח”י שנים, הרב שווי ע”ה נבחר להיות המרא דאתרא של קראון-הייטס. באותו ערב שנבחר, התקיימה אצלו בבית התוועדות רבתית עם כל המי ומי, גם אנו התמימים הגענו לשם כדי שיתוועד איתנו. בתחילה עמדנו ליד הקירות ולאט לאט התפנו כסאות וההתוועדות עברה להילוך הבלתי רשמי ‘עם התמימים’.

בין הדברים שהרב שווי דיבר, היה משל אחד משנה חשיבה. הוא דיבר על מטפסי הרים וההתנהלות שלהם. כשהמטפס ניגש לצוק, הוא פותח את החבל שמגולגל לו על הכתף, בראש החבל יש כעין אנקול, הוא זורק את החבל כלפי מעלה, וכשהוא נתפס חזק הוא מטפס.

יש 2 סוגים של מטפסים – אמר הרב – הראשון מעריך את היכולת שלו, נניח 10 מטר, הוא משחרר 10 מטר מהחבל וזורק. המטפס השני משחרר מקסימום מהחבל, 50 מטר, 80, כמה שנזרק, כמה שנתפס. כשהוא קולט היכן נתפס החבל הוא מבין שזה למעלה מכוחותיו, אבל הוא מתחיל לטפס.

המטפס הראשון, יגיע ל10 מטר ותו לא – גם אם הוא יכול יותר. המטפס השני, ימצא את עצמו גבוה יותר ממה שחשב שהוא יכול ולא מופרך שיפגש בראש החבל פתאום.

לשאוף גבוה

ככה הן שאיפות לחיים, שאיפות של תמימים הן להביא משיח, להיות יותר מקושרים ולעבוד את ה’. השאיפות שלהם לקראת שידוכים, בתוך שידוכים וכחתנים הן שכל זה יבוא לידי ביטוי בבית שהם בונים.

וגם כאן יש 2 סוגים, הראשון אומר אני יודע מי אני ולאן אני יכול להגיע. אני רוצה בית יותר חסידי, יותר רגוע, יותר מקושר ויותר שמח ממה שאני היום, אבל כמה כבר אני יכול להתקדם? הוא תוקע את השאיפות שלו במקום שפוי והגיוני.

תמים מסוג שני מחליט שהוא בונה בית הכי הכי גדול שהוא יכול, לא יחידת דיור, לא דירה ולא בית פרטי, ארמון! ברמת ההתקשרות המקסימלית לרבי, בשיא השמחה, שיא החסידישקייט, שיא האהבה, אחוה, שלום ורעות. במחשבה הזאת הוא נועץ את החבל שלו במקום הגבוה ביותר. התמים הזה שבונה על שאיפות גבוהות ימצא את הבית שלו ברמה אחרת ממה שהאמין שמסוגל.

אנחנו בתקופה שמספקת הרבה זמן להתבונן, זה הזמן לחשוב להחליט ולזרוק את חבל השאיפות שלנו גבוה. גם בקשר לבית אותו אנחנו רוצים לבנות וגם בנוגע לענינים הפרטיים, האישיים אותם אנחנו מביאים איתנו לבית המשותף.

אחד שרוצה בית יותר חסידי, יותר מקושר, שמח, יציב או מסודר ממעמדו ומצבו העכשווי, צריך להתחיל עכשיו, שים את עצמך במקום הזה עוד היום. השאיפות תמיד יהיו יותר גבוהות מהמיקום הנוכחי שלנו, זה התפקיד שלהן, למשוך אותנו למעלה, זרוק את השאיפות הכי גבוה ולאט לאט תמצא את עצמך שם.

ויהיו הדברים לע”נ הרב אהרן יעקב שווי ע”ה

הרב מנחם קעניג, יועץ נישואין ומלווה שידוכין למעלה מעשור, מעביר יחד עם הגה”ח הרב יצחק אייזיק לנדא שליט”א, הגה”ח הרב שלמה חיים דיסקין שליט”א, וד”ר חנוך מיודובניק את ה’מפתחות לשידוכין’ במסגרת ‘דרך הבית’ וליווה מאות בחורים לבנית ביתם.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דוא"ל

מאמרים נוספים

להקשיב למנגינה של הילד

מה קוטל את הרעיונות הגדולים שלך וחונק לך את המעוף?

מלחמת אחים #2 – דע מה שתגיב

מלחמת אחים #1 – מאחורי הקלעים

Need Help? Chat with us